Záverečná správa – veľtrh ALUMINIUM 2018

ZÁVEREČNÁ SPRÁVA: ALUMINIUM STÁLE POKRAČUJE NA KURZE RASTU – NÁVŠTEVNCI 123 NÁRODOV PRIŠLI DO DÜSSELDORFU

11. októbra 2018
ALUMINIUM 2018 Abschlussbericht |

Dusseldorf. “Napriek tomu,” bolo to slovo, ktoré v tohtoročnom ALUMINIUM nechýbalo takmer žiadnemu rozhovoru. V prípade súčasných obchodných sporov, ako sú americké represívne tarify, sankcie voči Rusku a príležitostné prekážky v dodávkach surovín, sa nezmenila skutočnosť, že celosvetová produkcia a dopyt na celom svete rastie. To podčiarkuje ALUMINIUM 2018, ktorý bol väčší a medzinárodnejší ako kedykoľvek predtým.

“ALUMINIUM je férový pre ľahký kov, ale ťažký v celosvetovom význame pre priemysel. Obzvlášť v tomto podráždenom čase a tam, kde sú trhy čiastočne reorganizované, môžu veľtrhy zohrávať hlavnú úlohu v celosvetovom obchode”, hovorí Hans-Joachim Erbel, generálny riaditeľ Reed Exhibitions Deutschland, organizátor veľtrhu ALUMINIUM.

To tiež vysvetľuje, prečo počet návštevníkov zostal stabilný aj napriek súčasným výzvam a prekážkam v medzinárodnom obchode: “Práve tam sa svet stretáva, pretože nikto jednoducho nechce chýbať,” hovorí Hans-Joachim Erbel. Stretnutia na ALUMINUM – to je základná dohoda medzi všetkými zástupcami priemyslu – bude naďalej získavať dynamiku.

Organizátor napočítal 24 248 odborných návštevníkov (predchádzajúci rok: 24 373). Výsledok tohtoročného ALUMINIUM je teda veľmi blízko k rekordom dosiahnutým na predchádzajúcej udalosti.

Prebiehajúci nárast internacionalizmu

Či už pochádza z Južnej Afriky, Spojených štátov, Brazílie, Japonska, Nového Zélandu alebo samozrejme z Európy, návštevníci z 123 krajín (predchádzajúca udalosť: 108) premenili veľtrh na “Organizáciu Spojených národov ALUMINIUM”. Približne 20 percent bol počet návštevníkov, ktorí prišli do Düsseldorfu, obzvlášť pozoruhodný. Znamenalo to, že celková úroveň internacionalizmu sa zvýšila z 58 na 63 percent.

Globálna ťažká váha v ľahkom kovu

“Je to meradlo kvality a celosvetového významu u ALUMINIUM a je to niečo, čo odráža vývoj na medzinárodných trhoch,” hovorí Olaf Freier, riaditeľ eventu ALUMINIUM na konci trojdňového podujatia. Týmto spôsobom ALUMINIUM zdôrazňuje svoju funkciu globálnej obchodnej platformy.

Rovnaký obraz sa objavuje aj pre vystavovateľov. Veľtrh sa teraz dostal na miesto, kde viac ako dve tretiny vystavovateľov – 664 podnikov – pochádzajú z krajín mimo Nemecka, čo predstavuje nárast o 4% od predchádzajúcej udalosti.

Celkovo tohtoročný svetový veľtrh hliníkového priemyslu predstavoval 971 vystavovateľov. 54 krajín bolo zastúpených, v čele s Nemeckom (307), potom Taliansko ako druhý najväčší vystavujúci štát (118), potom Čína (103), Turecko (64), Španielsko (32), Rakúsko a Španielsko Spojené štáty (29), Holandsko (25), Francúzsko a Spojené kráľovstvo (obaja 23 vystavovateľov) a Kanada (19).

Dynamický vývoj dopytu v globálnom meradle

Materiál budúcnosti stojí pred budúcnosťou, ktorá bude väčšia ako jeho minulosť. “Dlhodobý globálny trend je pre primárny hliník veľmi pozitívny. Podľa predpovedí by dopyt mal dosiahnuť 50% do roku 2050 a až 108 miliónov ton. Najrýchlejší nárast možno pozorovať v Ázii, hoci Európa je v súčasnosti druhým najväčším trhom primárneho hliníka a pravdepodobne bude pokračovať v tejto pozícii až do roku 2050. Naše odhady ukazujú, že počas nasledujúceho roka bude potrebných približne 9 miliónov ton primárneho hliníka niekoľko desaťročí, “hovorí Dr. Gerd Götz, generálny riaditeľ združenia European Aluminum.

Predpoveď zodpovedá zisteniam reprezentatívneho prieskumu v priemysle, ktorý vykonala pre ALUMINUM nezávislá spoločnosť pre výskum trhu. Zistilo sa, že 69% zo 600 podnikov, ktoré boli oslovené, očakáva buď výrazné alebo mierne zvýšenie hospodárskeho vývoja v najbližších štyroch rokoch. Iba šesť percent podnikov verí, že dôjde k miernemu poklesu. Zvyšok očakáva aspoň konštantnú úroveň rozvoja podnikania.

“Elektrická mobilita, digitalizácia, udržateľnosť a výroba aditív – to sú len niektoré megatrendy, ktoré nakoniec poskytnú hliníkovému priemyslu ďalší impulz,” hovorí Christian Wellner, výkonný člen predstavenstva spoločnosti GDA, nemecká asociácia výrobcov hliníka. Verí, že nemecký hliníkový priemysel je dobre pripravený na tieto výzvy: “Sme tí, ktorí pomáhajú pri vývoji produktov a riešení pre zajtrajšok,” hovorí Christian Wellner na konci ALUMINIUM.

Nasledujúce ALUMINIUM, 13. svetový veľtrh a konvencia hliníka, sa bude konať v Düsseldorfe od 6. do 8. októbra 2020.