Záverečná správa – veľtrh FIBO 2019

Záverečná správa: Viac medzinárodnej atmosféry – stúpajúca návštevnosť: Do Kolína prišlo 145 000 návštevníkov zo 133 krajín

7. apríla 2019
 |

„Je to biznis, hlúposť“ – biznis, ktorý prináša celosvetový fitness priemysel do FIBO v Kolíne. Takto to zosumarizoval prevádzkovateľ klubu z Miami a situáciu nemohol opísať vhodnejšie: registrácia obchodných návštevníkov z 133 krajín (predchádzajúci rok: 121) FIBO impozantne podčiarklo svoj status najväčšieho a najdôležitejšieho miesta stretnutia pre priemysel kde sa prezentujú trendy a kde sa investujú viac ako dve miliardy EUR. „Tu je hovädziny,“ hovorí muž z Floridy s úsmevom.

Kúpna sila presahuje 2 miliardy EUR

Nákupy sa rýchlo zvyšujú, aj keď – podobne ako v tomto roku – prišlo do Kolína 145 000 návštevníkov, čo je o 2 000 návštevníkov viac ako v predchádzajúcom roku. Počet zahŕňa viac ako 84 000 obchodných návštevníkov, ktorí cestovali zo všetkých častí sveta, aby sa prechádzali inováciami, vychádzali z trhu a robili „veľké podniky“, ktoré vybavujú svoje kluby, zariadeniami a postupmi. Približne jeden z troch obchodných návštevníkov prišiel s konkrétnymi zámermi kúpiť a uzavrieť zodpovedajúce kúpne zmluvy na FIBO. Priemerný objem nákupu predstavoval 77 000 EUR a súkromným návštevníkom v priemere 125 EUR.

Najdôležitejšie trhovisko pre priemysel na celom svete

“This makes FIBO the world’s most important marketplace for the industry,” says FIBO boss Silke Frank working for organiser Reed Exhibitions, adding that: “The efforts aimed at further boosting the business-like feel at FIBO by making it more international, have fully paid off. The list of nations represented in Cologne is impressive. FIBO ranks higher year on year.” The line-up of nations spans the whole globe: ranging from Australia to China, from Thailand and India to Brazil and the USA, all of Europe from Sweden to Sicily and from there via Kenya to South Africa.

Plne rezervované: 1 105 vystavovateľov zabrali všetky dostupné výstavné plochy

Skutočne medzinárodná atmosféra veľtrhu – spárovaná s najlepšími odbornými znalosťami rozhodovania – pocítilo aj 1 105 vystavovateľov, ktorí pricestovali zo 49 krajín do Kolína a obsadili každý kúsok 160 000 m² dostupného výstavného priestoru. Viac ako polovica spoločností, ktoré sa zúčastnili – presne 57% – prišlo zo zahraničia, čím ďalej zdôraznilo úlohu FIBO ako medzinárodnej obchodnej výstavy č. 1. Krajiny, ktoré sa považujú za kardiostimulátory na fitness trhu, sa nachádzajú na samom vrchole rebríčka vystavovateľov: Nemecko (478 vystavovateľov), Čína (103), USA (52), Holandsko (44), Poľsko (43), rovnako ako aj Veľká Británia (37), Taliansko (36) a Španielsko (27).

„V nadväznosti na našu globálnu stratégiu s podujatiami FIBO, ktoré sa konali v Číne, USA, Južnej Afrike a Mexiku, mobilizujeme aj medzinárodných zákazníkov, ktorí ich získavajú na FIBO v Kolíne,“ hovorí Hans-Joachim Erbel, generálny riaditeľ organizátora Reed Exhibitions Deutschland. Výsledky posledného dňa FIBO – 7. apríla – sa náhodne zhodovali so Svetovým dňom zdravia. Erbel zároveň zdôrazňuje, že „celkové podmienky sú správne: investičná klíma je dobrá, trh sa naďalej dynamicky rozvíja a ochota ľudí utrácať peniaze za vlastné zdravie a kondíciu rastie“.

Generálni riaditelia z celého sveta v “Davose” fitness priemyslu

Toto hodnotenie zdieľajú najvyšší predstavitelia sektora. V súčasnosti tradične cestujú do Kolína nad Rýnom deň predtým, ako sa otvorí FIBO a stretnú sa v Európskom fóre zdravia a fitness (EHFF). Tohtoročné šieste vydanie z neho urobilo „Davos“ (t.j. Domov Svetového ekonomického fóra) tohto odvetvia. Podujatie pre vedúcich pracovníkov organizované európskou asociáciou EuropeActive bolo úplne vypredané hosťujúcimi 500 účastníkmi. Do Kolína prišli generálni riaditelia všetkých popredných svetových výrobcov fitness zariadení a nadnárodných prevádzkovateľov posilňovne.

Celoeurópsky predaj v priemysle predstavuje 27,2 mld. EUR

Účastníci fóra hľadeli do budúcnosti s optimizmom, aj keď mnohí z nich kriticky vnímali tlak na ceny, ktorým sú vystavení prevádzkovatelia klubov. Celková situácia na trhu však pokračuje v pozitívnom raste. Vďaka obratu 27,2 miliárd EUR v tomto odvetví sa Európa stala najväčším trhom fitness na svete, ktorý sa teraz umiestňuje pred USA. Členmi klubu je 62,2 milióna Európanov. To je o 3,5% viac ako v minulom roku – ako to dokazuje správa „European Health & Fitness Market Report 2019“, ktorú vypracovala spoločnosť EuropeActive a Deloitte a ktorá sa tradične uverejňuje ako súčasť EHFF na začatie FIBO.

Nemecko je najväčším európskym trhom

Nemecko zaznamenalo aj ďalší nárast počtu členov telocvične. Celkovo 11,09 milióna ľudí (10,61 milióna v predchádzajúcom roku) je členom jednej z 9 343 fitness klubov. To znamená, že takmer jeden zo siedmich Nemcov patrí do klubu – hovoria o základných parametroch nemeckého Fitness Industry 2019, ktoré sú predmetom prieskumu DSSV a budú zverejnené pod záštitou FIBO od roku 2020.

Ďalšie FIBO sa bude konať v Kolíne nad Rýnom od 2. do 5. apríla 2020.